Home > Ciekawostki > Jak przeprowadzić remont kuchni minimalizując koszty przy jednoczesnym wyborze jakościowych materiałów wykończeniowych?

Jak przeprowadzić remont kuchni minimalizując koszty przy jednoczesnym wyborze jakościowych materiałów wykończeniowych?

Remont kuchni to zawsze duże przedsięwzięcie. Nie tylko zostajemy pozbawieni jednej z głównych przestrzeni naszego mieszkania, które odgrywa ważną rolę w gospodarstwie domowym, ale także wiąże się to z dużym nakładem finansowym. Jeżeli dołożyć do tego czas, który musimy poświęcić na wybór mebli, dekoracji, sprzętu i innych detali, to przez najbliższe kilka tygodni, kuchnia staje się jedynym determinującym tematem naszej codzienności.

Meble na wymiar czy gotowe rozwiązania?

W kuchniach, w których chcemy osiągnąć jak najbardziej oryginalny design, którego nie spotkamy w sklepach sieciowych, meble na wymiar sprawdzą się idealnie. Czasem decyzję o zleceniu mebli pod konkretną przestrzeń wymusza na nas budownictwo i nieustawność pomieszczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że meble jakie znajdziemy u wiodących na rynku marek meblarskich sprawdzą się równie dobrze w wystroju kuchni jak meble na wymiar. W końcu w urządzaniu kuchni chodzi nie tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność. Meble czy to na wymiar, czy gotowe z wybranego sklepu powinny być wytrzymałe na wilgoć i zalania, łatwe w utrzymaniu czystości i pojemne, abyśmy mogli zmieścić w nich wszystko co w kuchni jest niezbędne.

Zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniami

Już na etapie planowania remontu warto wybrać miejsca, w których będzie znajdował się zlewozmywak, kuchenka oraz blat do przygotowywania posiłków. W większości kuchni cały sprzęt niezbędny do gotowania i porządkowania znajduje się pod ścianą i tę właśnie ścianę warto dodatkowo zabezpieczyć szkłem lub pleksą przed zabrudzeniami związanymi z gotowaniem, nadmierną wilgocią, tłuszczem czy wodą, która podczas zmywania osadza się na ścianie niszcząc jej strukturę. Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniego zlewozmywaka, który poza swoją funkcjonalnością może dodać kuchni charakteru, pełnić funkcję dekoracyjną, ale warto też przemyśleć jego rodzaj pod kątem utrzymania czystości.

Zlewozmywak do nowej kuchni

Zlewozmywaki możemy podzielić na podwieszane, innymi słowy „podblatowe” oraz nakładane na szafkę, czyli podwieszane. Poza całą estetyką – to akurat uzależnione jest od gustu – to warto wiedzieć, że o wiele bardziej praktyczne będą zlewozmywaki podbudowaneod spodu szafki kuchennej. Dlaczego? Powodów jest kilka. Zlewozmywak podblatowy:

  • wygląda estetycznie i idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnej kuchni,
  • jako że montowany jest pod szafką i nie wystaje nad blat, to o wiele łatwiej utrzymać go w czystości, a wszelkie zabrudzenia nie przedostają się pomiędzy krawędzie zlewu a blatu,
  • jego głębokość pozwala na przedostawanie się mniejszych ilości wody na blat, a tym samym przedłuża się żywotność powierzchni, na której przygotowujemy posiłki.

Pomimo tej wiedzy, wybór zlewozmywaka nadal nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli mamy zmywarkę, to zlew wykorzystamy głównie do rozmrażania, płukania, czy odcedzania wody z gotowanych produktów. Jeżeli wielkość naszej kuchni nie pozwala nam na montaż zmywarki, albo z jakiegoś powodu po prostu jej nie chcemy, to zlewozmywak będziemy eksploatować o wiele częściej i intensywniej. Musimy więc znaleźć rozwiązanie, które będzie odporne na obicia, odbarwienia, które pozwoli nam zachować czystość bez tysiąca detergentów i czasochłonnej pracy. Najlepszym wyborem wydaje się być zlewozmywak granitowy. Jest nie tylko trwały i odporny na uszkodzenia, ale przede wszystkim cena idzie w parze z jakością, a jego funkcjonalność będziesz cieszyła się powodzeniem przez długie lata użytkowania. Ponadto zlewozmywaki granitowe w wersji narożnej sprawdzą się w małej kuchni, ponieważ możemy zagospodarować dzięki nim przestrzeń blatu, która zazwyczaj pozostaje niewykorzystana. Z kolei te z podwójną komorą sprawdzą się w dużych kuchniach, które rozpieszczają nas przestrzenią, a zlewozmywaki z ociekaczem zadowolą każdego kto z wyboru lub z przymusu zmywa naczynia ręcznie. 

Leave a Reply