Home > Przypadłości > Przeziębienie – objawy, przyczyny, leczenie.

Przeziębienie – objawy, przyczyny, leczenie.

Czy to jest przeziębienie? Ryzyko zachorowania wzrasta jesienią i zimą gdy na dworze słota. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj infekcji i nie dać się zaskoczyć chorobie.

Objawy:

  • uczucie zatkania nosa
  • ból gardła lub jego drapanie
  • kaszel, chrypka
  • wodnisty katar

Przyczyny.

Zakażenie wirusowe śluzówki nosa i/lub gardła. Zarażamy się przez kontakt z osobą zarażona, głównie z wydzielinami osoby chorej (ślina, katar).

Diagnostyka.

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra)

Przebieg choroby.

Objawy pojawiają się po 2-4 dniach od wtargnięcie do organizmu wirusa, który powoduje pojawienie się obrzęku śluzówki nosa i wodnistego kataru. Może do tego dołączyć zapalenie spojówek. Po kilku dniach wydzielina z nosa staje się co raz gęstsza, niekiedy przybiera zielonkawą barwę. Przeziębienie ustępuje zwykle po 1-2 tygodniach.

Powikłania.

Występują rzadko, a do najczęstszych należy zapalenie zatok i zapalenie ucha środkowego.

Leczenie.

Najlepiej jest pozostać w domu to ograniczy rozprzestrzenianie się wirusów i zmniejszy ryzyko powikłań. Kilka dni wygrzewania się w łóżku może okazać się doskonałym lekarstwem.

Do odpowiedniego nawodnienia najlepsza będzie woda, herbatki owocowe i ziołowe. Po mimo braku apetytu starać się jeść; posiłki lekkostrawne, bogate w owoce i warzywa, świeże i nieprzetworzone.

Ważne jest nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Odpowiednia wilgotność jest istotna zwłaszcza w okresie kiedy grzeją kaloryfery. Pomogą nawilżacze, pojemniki z woda umieszczone w okolicy grzejników lub rozwieszanie wilgotnych ręczników.

Bardzo pomocne mogą okazać się inhalacje z pary wodnej, ewentualnie z dodatkiem sody oczyszczonej lub olejków eterycznych. Z preparatów dostępnych w aptece mogą przydać się krople, maści i aerozole do nosa, które zmniejszają obrzęk śluzówki i ułatwiają oddychanie.

Stosowanie niektórych leków jest wskazane, gdyż łagodzą podrażnienie i rozrzedzają wydzielinę, przez co łatwiej można ją odkrztusić. Jednak leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych należy używać tylko jeśli to konieczne, ponieważ gorączka i kaszel są elementami walki organizmu z chorobą.

Ulotki dołączone do lekarstw należy uważnie czytać. Wiele preparatów, mimo różnej nazwy handlowej, zawiera tę samą substancję czynną. Zażywając kilka jednocześnie łatwo jest przedawkować
W uporczywych przypadkach można zastosować czosnek w postaci naturalnej lub w formie preparatu, który często zwalcza także oporne zarazki.

Przeziębienia nie należy lekceważyć. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach i pojawia się wysoka gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Leave a Reply