Rektoskopia, to badanie endoskopowe polegające na ocenie stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Dzięki temu badaniu możemy wykryć zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym. W trakcie rektoskopii można pobrać materiał do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Można również usunąć pacjentowi polipy oraz zahamować krwawienie w jelicie grubym. Rektoskopia wykonywana jest za pomocą rektoskopu, czyli sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 centymetrów długości i 2 centymetrów średnicy.
Wskazania do wykonania rektoskopii
Badanie to przeprowadza się u pacjentów, którzy cierpią na:
- zmiany rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca;
- bóle w okolicy odbytu lub podbrzusza,
- krwawienie z odbytu, krew w stolcu;
- guzy w odbycie;
- sączenie się wydzieliny z odbytu;
- świąd odbytu z niewiadomej przyczyny.
Badanie to również wykonuje się w celu pobrania wycinków błony śluzowej z jelita grubego.
Jak przygotować się do badania rektoskopii?
Dzień przed badaniem, najlepiej wieczorem, pacjent powinien wykonać wlew doodbytniczy (tzw. lewatywa). W dniu badania, na 3 godziny przed jego rozpoczęciem należy powtórzyć zabieg lewatywy. W dniu badania nie wolno spożywać pokarmów stałych. Dozwolone są tylko płyny.
Jak przebiega badanie rektoskopii?
Podczas badania należy przyjąć pozycję kolankowo – łokciową, lub położyć się na lewym boku z ugiętymi nogami. Lekarz w pierwszej kolejności sprawdza okolice odbytu z zewnątrz. Następnie do wnętrza odbytnicy wprowadzana jest końcówka rektoskopu na głębokość około 5 cm. W następnej kolejności lekarz wyjmuje z rektoskop obturator, czyli zatyczki, i prowadzi dalsze badanie przez wprowadzanie przyrządu poprzez zwieracze odbytu. Tak prowadzi dalsze obserwacje.