Home > Badania > Co to jest rektoskopia?

Co to jest rektoskopia?

Rektoskopia, to badanie endoskopowe polegające na ocenie stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Dzięki temu badaniu możemy wykryć zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym. W trakcie rektoskopii można pobrać materiał do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Można również usunąć pacjentowi polipy oraz zahamować krwawienie w jelicie grubym. Rektoskopia wykonywana jest za pomocą rektoskopu, czyli sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 centymetrów długości i 2 centymetrów średnicy.

Wskazania do wykonania rektoskopii

Badanie to przeprowadza się u pacjentów, którzy cierpią na:

  • zmiany rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca;
  • bóle w okolicy odbytu lub podbrzusza,
  • krwawienie z odbytu, krew w stolcu;
  • guzy w odbycie;
  • sączenie się wydzieliny z odbytu;
  • świąd odbytu z niewiadomej przyczyny.

Badanie to również wykonuje się w celu pobrania wycinków błony śluzowej z jelita grubego.

Jak przygotować się do badania rektoskopii?

Dzień przed badaniem, najlepiej wieczorem, pacjent powinien wykonać wlew doodbytniczy (tzw. lewatywa). W dniu badania, na 3 godziny przed jego rozpoczęciem należy powtórzyć zabieg lewatywy. W dniu badania nie wolno spożywać pokarmów stałych. Dozwolone są tylko płyny.

Jak przebiega badanie rektoskopii?

Podczas badania należy przyjąć pozycję kolankowo – łokciową, lub położyć się na lewym boku z ugiętymi nogami. Lekarz w pierwszej kolejności sprawdza okolice odbytu z zewnątrz. Następnie do wnętrza odbytnicy wprowadzana jest końcówka rektoskopu na głębokość około 5 cm. W następnej kolejności lekarz wyjmuje z rektoskop obturator, czyli zatyczki, i prowadzi dalsze badanie przez wprowadzanie przyrządu poprzez zwieracze odbytu. Tak prowadzi dalsze obserwacje.

Leave a Reply