Chociaż czasami zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to poprawne pozbywanie się m.in. zalegającej w uszach woskowiny dla większości osób w dalszym ciągu stanowi olbrzymi problem. W pierwszej kolejności sięgają zwykle po patyczki do uszu – jednak jest to praktyka, której należy się wystrzegać. Ma bowiem niewiele wspólnego z tym, jak powinno przebiegać prawidłowe czyszczenie uszu. W poniższym artykule przedstawiamy zbiór złotych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w codziennej pielęgnacji. Jak powinno wyglądać czyszczenie uszu? Odpowiadamy.
Czyszczenie uszu – technika to podstawa
Czyszczenie uszu kojarzy Ci się wyłącznie z koniecznością całkowitego pozbycia się zalegającej w środku woskowiny? To olbrzymi błąd, ponieważ jest ona niezbędna do tego, aby możliwe było pozbycie się zanieczyszczeń i wszelkich nieczystości – a co za tym idzie utrzymanie uszu w czystości. W niektórych przypadkach jednak ilość woskowiny jest faktycznie zbyt duża, przez co prowadzi do zatkania. Tutaj bardzo ważna jest prawidłowo przeprowadzona domowa pielęgnacja. Wbrew pozorom czyszczenie uszu patyczkami wcale nie jest sprzymierzeńcem, a raczej… sprawcą późniejszych problemów z poprawnym słyszeniem. Dzieje się tak dlatego, że prowadzą do powstawania czopów woskowinowych, które w perspektywie czasu mogą doprowadzić do dość nieprzyjemnych objawów, jak chociażby:
- ból ucha,
- zawroty głowy,
- niedosłuch,
- problemy z prawidłowym funkcjonowaniem aparatu słuchowego,
- swędzenie ucha,
- uczucie przepełnienia i ciężkości w uchu.
Nie oznacza to jednak, że należy pozbyć się wszystkich zalegających w domu patyczków. Te perfekcyjnie sprawdzą się do czyszczenia ucha zewnętrznego oraz małżowiny usznej. Takie zastosowanie z pewnością nie doprowadzi do problemów zdrowotnych.
Czyszczenie uszu poprzez płukanie
Osoby, które chociażby raz w życiu udały się na wizytę do gabinetu laryngologa z pewnością zauważyły, że płukanie uszu to jedna z pierwszych metod stosowanych podczas zgłoszenia problemów z prawidłowym słyszeniem. Nie oznacza to jednak, że czyszczenie uszu poprzez płukanie nie może odbywać się również w warunkach domowych. Co więcej, do wykonania “zabiegu” potrzebna jest jedynie woda oraz… strzykawka. Należy pamiętać jednak, że wprowadzana woda powinna mieć temperaturę pokojową i zostać rozprowadzona strzykawką w górę i do tyłu. W zasięgu ręki warto mieć także ręcznik, ponieważ woda bez wątpienia wpłynie.
Czyszczenie uszu a bezpieczeństwo błony bębenkowej
Czy podczas czyszczenia uszu może zostać naruszona błona bębenkowa? Niestety jest to możliwe w sytuacji, gdy wytworzone zostanie zbyt duże ciśnienie. Tak więc – szczególnie w warunkach domowych – należy zachować olbrzymią ostrożność i rozwagę. Uszkodzenie błony bębenkowej powoduje upośledzenie przewodzenia fali dźwiękowej, która dociera do ucha. O uszkodzeniu błony bębenkowej spowodowanej m.in. nieprawidłowym czyszczeniem uszu mogą świadczyć nieustanne bóle ucha, szumy, nagły niedosłuch lub utrata słuchu, w niektórych przypadkach mogą pojawić się także silne bóle i zawroty głowy.
W ostatnim czasie na rynku pojawiła się masa produktów przeznaczonych do czyszczenia uszu w tym m.in. spray lub krople. Czy stosowanie jest bezpieczne? Z powodzeniem po preparaty tego typu można sięgać w pierwszej kolejności. Oczywiście wizyta u laryngologa, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu jest jak najbardziej zalecana. Należy pamiętać jednak o tym, aby podczas stosowania kierować się zaleceniami i wskazówkami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Tylko tym sposobem pacjenci mogą mieć pewność, że używanie produktu nie doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu.
Jak widać, czyszczenie uszu w warunkach domowych może być nie tylko w pełni bezpieczne, ale również skuteczne. Należy pamiętać jednak o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, które szczegółowo opisane zostały wyżej. W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów, które powstały po czyszczeniu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który określi czy nie doszło do uszkodzenia błony bębenkowej. Szybsza reakcja oznacza przede wszystkim możliwość natychmiastowego wdrożenia leczenia. W tym przypadku jest to niezwykle ważne.