Home > Specjaliści > Pierwsza wizyta u dietetyka- jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Pierwsza wizyta u dietetyka- jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Do którego dietetyka powinniśmy się udać, aby ta wizyta nie okazała się stratą czasu i pieniędzy? Czym się kierować wybierając dietetyka, aby była to osoba godna zaufania, sympatyczna i pozytywnie do nas nastawiona?

Oczywistą rzeczą jest to, że do dietetyka nie przychodzą tylko i wyłącznie sportowcy czy modele i modelki- bardzo często w gabinetach pojawiają się osoby mające duże problemy z wyglądem swojej sylwetki, swoją wagą, z zaburzeniami odżywiania, niewłaściwym odżywianiem czy wręcz obżarstwem. Stąd też osoby idące na pierwsza wizytę do dietetyka bywają skrępowane, czasem nawet zawstydzone, a chcąc pomóc sobie chociażby trochę na starcie- starają się wcześniej starannie wybrać dietetyka. Jak ułatwić sobie start i jak wybrać dobrego dietetyka, aby ta współpraca mogła dobrze się układać przez dłuższy czas?

Warto wybierać renomowane i sprawdzone gabinety

Dobrym pomysłem jest korzystanie z gabinetu dietetycznego, który działa w ramach większej sieci takich gabinetów. Doskonałym przykładem będzie sieć Projekt Zdrowie- projektzdrowie.info. Wszystkie gabinety w ramach takiej sieci muszą spełniać takie same wymagania i przestrzegać określonych standardów, co wzbudza duże zaufanie u pacjentów. Zaleta sieci jest też to, że gabinety są rozsiane praktycznie po całym kraju, a więc stosunkowo łatwo można znaleźć odpowiedniego specjalistę blisko swojego miejsca zamieszkania. To ułatwia regularne uczęszczanie na wspólne sesje.

Oczywiście, zapisując się na pierwszą wizytę warto sprawdzić też wcześniej konkretnego specjalistę, do którego się udajemy. Jego wykształcenie, osiągnięcia naukowe czy dotychczasowe sukcesy z podopiecznymi. Pamiętajmy o tym, że „dietetyk” to specjalista po studiach z wykształceniem kierunkowym. Dietetykiem nie będzie więc osoba, która ukończyła jakiś weekendowy kurs czy szkolenie z zakresu żywienia. Mając przekonanie, co do kompetencji osoby, do której się udajemy na pewno wizyta u dietetyka będzie prostsza już na starcie. Mamy bowiem pewność, że dana osoba będzie wiedziała, w jaki sposób nam pomóc.

Indywidualne podejście do każdego pacjenta jest kluczowe

Każdy z nas jest inny, ma inne problemy, przypadłości i inne cele żywieniowe. Po to właśnie udajemy się do dietetyka, żeby ktoś doświadczony rzeczywiście otoczył nas indywidualną opieką i był naszym mentorem. Wprowadzone zmiany mogą bowiem mieć duży wpływ na nasze zdrowie. Raczej nie poleca się więc korzystania z podejrzanie tanich konsultacji czy tzw. „gotowców” czyli już ułożonych planów żywieniowych, które można zaproponować każdemu bez względu na jego indywidualną sytuację.

Wobec tego, jak wybrać dobrego dietetyka? Pamiętajmy, że cena konsultacji u takiego specjalisty to koszt od około 80 do nawet 300-400 zł. Indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb jadłospis to koszt około 200 zł za rozpiskę tygodniową. W przypadku dużo niższych cen oferowana usługa może mieć nieporównywalnie niższą jakość, a skuteczność diety może być równie niska. Specjalista z danej dziedziny zawsze będzie się cenił znając sytuację na rynku tego rodzaju usług.

Szukając dietetyka możemy też kierować się opiniami znajomych, a nawet tym, co znajdziemy w sieci na temat poszczególnych gabinetów dietetycznych. Oczywiście, jednocześnie trzeba mieć na względzie, że opinie w sieci może napisać dosłownie każdy, a tym samym- lepiej nie traktować ich jak wyrocznie.

Leave a Reply