Pękające pięty to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oprócz nieestetycznego wyglądu może wywoływać również uczucie dyskomfortu, skrępowania, a niekiedy nawet bólu. Pękająca skóra na stopach nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia. Zwłaszcza zauważamy ją latem, gdy na nogi wkładamy mocno odkryte buty, a w niektórych sytuacjach zupełnie z nich rezygnujemy. Jak pielęgnować skórę pięt, aby zapobiegać pękaniu?
Pękające pięty wywołane są nadmiernym przesuszeniem lub zgrubieniem naskórka, który ulega zniszczeniu pod wpływem nacisku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby o wygląd stóp dbać przez cały rok. Mimo że problem ten wydaje się dotyczyć jedynie aspektów wizualnych, to zdarza się, że podczas chodzenia sprawia ból. Obolałe i krwawiące pięty potrafią skutecznie utrudnić wykonywanie podstawowych czynności. Poranione stopy powinny być szczególnym sygnałem dla diabetyków, którzy z reguły nie odczuwają bólu w tych okolicach. Do pielęgnacji warto stosować kosmetyki dla diabetyków, które dodatkowo wzmacniają osłabiony i podatny na powstawanie ran naskórek.
Jakie są najczęstsze przyczyny pękających pięt?
Sucha i zrogowaciała skóra może być wywołana przez wiele czynników. W niektórych ekstremalnych przypadkach ból może okazać się nie do zniesienia. Mimo że zwykle przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, to problem może pojawiać się również, gdy:
- panie zbyt często noszą buty na obcasie – specjaliści jednogłośnie uważają, że noszenie butów na szpilce, koturnie lub słupku przyczynia się do nienaturalnego ułożenia stopy. W rezultacie nacisk na piętę jest znacznie zwiększony.
- otyłość przyczynia sie do wywierany większego nacisku na pięty. Dochodzi wówczas do rozszerzenia skóry, która łatwo pęka pod naporem.
- przewlekłe choroby – niektóre przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy prowadzą do wysuszenia skóry. Pięty stają się więc o wiele bardziej podatne na pękanie. Inne choroby, które mogą przyczynić się do powstania tego problemu to, np. choroby nerek lub zażywanie leków moczopędnych.
Podczas pielęgnacji skóry pięt należy skupić się na dwóch podstawowych krokach: nawilżaniu i złuszczaniu. Jakie kremy stosować? Zaleca się, aby minimum 2 razy dziennie aplikować nawilżające kremy do stóp. Bardzo ważna jest pierwsza, poranna aplikacja, dzięki której elastyczność skóry zostaje zwiększona. Czynność tę powtarzaj również wieczorem, zwłaszcza po gorącej kąpieli. Doskonale sprawdzą się preparaty z mocznikiem, które zmiękczają skórę i regulują procesy rogowacenia naskórka. Mocznik ułatwia również przedostawanie się wody do wnętrza organizmu. Nie zaleca się jednak stosowania kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol.
W utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia pomocne okaże się również odpowiednie nawodnienie i przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety.