Home > Specjaliści > Implanty stomatologiczne – kiedy warto je wybrać?

Implanty stomatologiczne – kiedy warto je wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się dzisiaj na implanty stomatologiczne. Dlaczego warto zdecydować się na taką metodę uzupełniania braków zębowych?

Gdy pojawiają się braki zębowe, warto szybko je uzupełnić. Zwłoka może przyczynić się do powstania poważnych dolegliwości, między innymi nieprawidłowego ustawienia okolicznych zębów czy zaniku kości. Wśród dostępnych metod uzupełniania braków zębowych znajdują się także implanty stomatologiczne.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to rodzaj wszczepów, które mają na celu uzupełnić utracone zęby. Stosowane są one w celu odbudowy pojedynczych i mnogich braków zębowych. Mogą być używane również w przypadku bezzębia, czyli wtedy, gdy pacjent nie ma już żadnych naturalnych zębów.

Ze względu na swoją budowę implanty zębowe mogą skutecznie naśladować funkcję i wygląd naturalnych zębów. Są także bardzo trwałe i biozgodne, o powoduje, że ryzyko ich odrzucenia jest bardzo niskie.

Budowa implantów stomatologicznych:

  • wszczep – umieszczany w kości żuchwy albo szczęki, ma na celu zastąpić korzeń zęba
  • korona albo mostek – uzupełnienia widoczne w jamie ustnej, najczęściej wykonane z trwałej porcelany
  • łącznik – umieszczany pomiędzy wczepem a koroną lub mostkiem

Jakie zalety mają implanty zębowe?

Zastosowanie implantów zębowych związane jest z wieloma zaletami, dlatego obecnie tego typu uzupełnienia są wybierane bardzo często, chociaż nie należą one do tanich.

Wśród największych korzyści wynikających z zastosowania implantów znajdują się poniższe.

1. Estetyka

Implanty stomatologiczne są w stanie doskonale imitować wygląd naturalnych zębów. Mogą być one odpowiednio dopasowane do wyglądu pozostałych zębów naturalnych pacjenta, aby nie rzucały się w oczy.

2. Trwałość

Szacuje się, że trwałość wszczepów wynosi nawet około 25-30 lat, dlatego są one bardzo wytrzymałe. U wielu pacjentów oznacza to, że mogą być one stosowane dożywotnio, dlatego nie trzeba ich wymieniać.

3. Wytrzymałość

Implanty wraz z koronami i mostami z porcelany są wyjątkowo wytrzymałe i pozwalają na przywrócenie funkcji żucia. Można zatem korzystać z nich znacznie wygodniej niż z tanich protez ruchomych.

4. Komfort

Implanty zachowują się tak, jak naturalne zęby, dlatego są one bardzo komfortowe. Nie powodują żadnych dolegliwości jak otarcia, obrzęki. Także nie zaburzają one funkcji mowy.

5. Ochrona przed zanikiem kości

Zastosowanie implantów zębowych powoduje, że można zapobiec zanikowi kości, do którego dochodzi na skutek braku zębów.

W przypadku, gdy doszło już do zaniku, dobre gabinety i kliniki stomatologiczne, na przykład gabinet dentystyczny SE+ w Krakowie, prowadzą zabiegi regeneracji kości i oferują możliwość wszczepienia implantów zygomatycznych, które umieszczane są bezpośrednio w kościach jarzmowych.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Koszty związane z wykonaniem implantów stomatologicznych nie są niskie. Nie podlegają one również refundacji przez NFZ, dlatego pacjent musi zapłacić za uzupełnienia tego typu z własnej kiszeni.

Na cenę wykonania implantów wpływa szereg czynników, między innymi rodzaj implantu, jego producent, sposób uzupełnienia braku w formie korony lub mostka, a także dodatkowe materiały i usługi, na przykład konsultacja implantologiczna, diagnostyka radiologiczna, śruba gojąca, zabieg odbudowy tkanki kostnej.

Najtaniej implanty stomatologiczne można wykonać w cenie od około 3 000 złotych za jeden brak, natomiast w przypadku wyższej jakości materiałów koszty mogą wynieść nawet 5 500 złotych. W przypadku braków mnogich ceny to od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Leave a Reply