Home > Dieta > Dieta Sirtuinowa – zasady i efekty diety Adele

Dieta Sirtuinowa – zasady i efekty diety Adele

Zadając sobie pytania czy dieta SIRT działa, czy jest skuteczna i czy można na niej schudnąć, wystarczy spojrzeć na brytyjską piosenkarkę Adele, która stosując się do zasad diety sirtuinowej zrzuciła aż 40 kilogramów. Jednak utrata masy ciała, to nie jedyna zaleta diety. Spożywanie określonych produktów w tym modelu żywieniowym ma działanie zdrowotne, dlatego:

  • zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak nowotwory, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe poprzez spowolnienie procesu starzenia,
  • poprawia wrażliwość na insulinę i ciśnienie krwi, co może być pomocne dla osób, które są zagrożone cukrzycą, zespołem metabolicznym i chorobami układu krążenia,
  • zmniejsza stany zapalne i stres oksydacyjny, czyli dwa czynniki, które są związane z procesem starzenia
  • reguluje procesy metaboliczne, a tym samym pozwala zrzucić zbędne kilogramy

Chociaż dieta sirtuinowa składa się z 4 etapów, z czego pierwszy jest dość restrykcyjny, to trwa na tyle krótko, że z powodzeniem możemy przez niego przebrnąć, a każdy kolejny etap, to już dążenie do zbilansowanych i pełnych, zdrowych posiłków.

Jak stosować dietę sirtuinową?

Przede wszystkim ogromną zaletą diety sirtuinowej jest fakt, że nie wyklucza ona z jadłospisu żadnych produktów. Oczywiście nie możemy stosować na niej cukru, słodyczy, kolorowych sklepowych napojów, produktów przetworzonych, pszenicy i produktów z białej mąki, ale prawda jest taka, że te składniki nie powinny występować w żadnej diecie i w żadnym modelu żywieniowym. Oczywiście wypicie raz na jakiś czas coli, albo zjedzenie pizzy na mieście nie sprawi, że przytyjemy, albo diametralnie pogorszymy stan naszego zdrowia, nie mniej w codziennych nawykach powinniśmy z tych produktów rezygnować. Dieta SIRT kładzie natomiast nacisk na włączenie do niej produktów mających wpływ na aktywację sirtuin, czyli białek, które według wielu badań wpływają na długowieczność, „młodość” organizmu, zdrowie i masę ciała. Jak więc wygląda dieta w praktyce?

Etap I

To najbardziej restrykcyjny okres diety sirtuinowej, który powinien trwać od 1 do 3 dni (lub dłużej), jednak warto mieć na uwadze, że w tym etapie spożywamy wyłącznie 3 sirtuinowe koktajle oraz jeden posiłek dziennie, co nie przekracza 1000 kcal. To dość mało, szczególnie jeżeli prowadzimy intensywny tryb życia, jednak w tym etapie dogłębnie oczyszczamy nasz organizm.

Etap II

Kaloryczność dań wzrasta do 1500 kcal, a w ciągu dnia spożywamy 2 sirtuinowe koktajle oraz 2 stałe posiłki. Ten model żywieniowy kontynuujemy od 4 do 7 dni. Warto pamiętać, że zarówno koktajle jak i posiłki stałe powinny być bogate w produkty, które aktywują sirtuiny.

Etap III

To moment kiedy nie musimy już liczyć kalorii, w ciągu dnia wypijamy 1 koktajl sirtuinowy, zjadamy 3 główne posiłki i 1 lub 2 zdrowe przekąski. W tym systemie funkcjonujemy od 8 do 14 dni.

Etap IV

Czwarty etap diety, to właściwie nic innego jak zdrowe, zbilansowane posiłki bogate w sirtuiny, zielone koktajle i brak konieczności liczenia kalorii. Oczywiście nadal unikamy niezdrowych przekąsek, przetworzonych produktów i słodzonych napojów i cukru. Po prostu dbamy o to co mamy na talerzu.

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie produkty powinny zostać na stałe włączone do diety sirtuinowej albo nie masz pomysłu na przygotowywanie koktajli i posiłków, to koniecznie zajrzyj na blog thermodieta.pl. Znajdziesz tam moc inspiracji, porad i ciekawych przepisów, które przygotujesz z wykorzystaniem thermomixa, a nawet jeżeli go nie posiadasz, to dasz radę tradycyjnymi sposobami.

Leave a Reply