Home > Dieta > Jakie są rodzaje octu?

Jakie są rodzaje octu?

Ta kwaśna przyprawa ma w kuchni wiele zastosowań. Dowiedz się, który ocet do czego najlepiej wykorzystać. Przemysłowo ocet produkowany jest np. z niższej jakości win czy spirytusu. Alkohol etylowy po zaszczepieniu bakteriami kwasu octowego zamienia się w kwas octowy.

Ocet i jego rodzaje

Octem można zakwasić potrawę i dodać jej ostrości. Ocet działa też konserwująco, dlatego wykorzystywany jest np. przy robieniu marynat, pikli. Ponadto przyspiesza kruszenie mięs, więc warto dodawać go do marynat.

Ocet jabłkowy

Uchodzi za najzdrowszy z octów. Ocet jabłkowy jest bogaty w przeciwutleniacze i składniki poprawiające przemianę materii. Nie jest zbyt kwaśny. Można nim doprawiać potrawy, lekkie marynaty. Warto dodać go do sosu, a także do orzeźwiającego napoju.

Ocet winny – biały i czerwony

Jest robiony odpowiednio z wina białego lub czerwonego. Ma łagodny smak, może być bezbarwny. Niepasteryzowany mocno kwaśnieje. Dodaje się go do sosów do sałatek, a także do marynat do mięs. Można w nim też robić lekkie marynaty z warzyw, owoców, grzybów.

Ocet balsamiczny

Produkowany z moszczu winogronowego, jest ciemny, gęsty, kwaśnosłodki. Drogi, bo dojrzewa nawet 150 lat. Sprawdzi się jako dodatek do sosów do sałatek, mięs, potraw kuchni włoskiej, owoców jagodowych, deserów.

Ocet spirytusowy

Najtańszy, robiony ze spirytusu. Ma ostry smak i zapach. Podrażnia przewód pokarmowy. Odpowiedni do nóżek w galarecie oraz trwalszych przetworów, np. z grzybów, warzyw.

Ocet ryżowy

Jasnożółty, łagodny w smaku, o lekko kwaśnym zapachu. Doprawia się nim ryż do sushi, można także inne potrawy.

Jak zrobić ocet z jabłek?

Obierzyny z jabłek lub drobno pokrojone jabłka włożyć do słoja lub glinianego garnka. Zalać letnią, przegotowaną wodą osłodzoną 3 łyżkami cukru na litr płynu. Przykryć gazą, odstawić na 2-5 tygodni w ciepłe, ciemne miejsce, aż płyn sfermentuje. Wtedy należy go przecedzić przez sito, rozlać do butelek, zamknąć i trzymać w chłodnym miejscu.

Potrawy z dodatkiem octu

Pieczony filet indyczy

1 kg fileta indyczego opłukać, osuszyć. Skropić 2 łyżkami octu winnego lub jabłkowego, natrzeć solą, pieprzem, tymiankiem i olejem. Odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce. Mięso uformować, obwiązując kuchenną nicią. Obsmażyć na oleju, ułożyć w brytfannie, piec około 50 minut w 180 st. C.

Sałatka z botwinką

Młode listki botwinki i kilka liści sałaty masłowej opłukać, osuszyć, wymieszać. Dodać pokrojone w cząstki 2 pomidory, kilka rzodkiewek krojonych w plasterki i plasterki suszonej szynki. Łyżeczkę octu balsamicznego wymieszać z łyżeczką soku z cytryny i miodu oraz solą i 3 łyżkami oliwy z oliwek. Polać sałatkę, wymieszać.

Śliwki marynowane w occie

Zagotować 1/2 l wody ze szklanką octu winnego, 30 dag cukru, kawałkiem kory cynamonu, świeżego imbiru, 2 goździkami i łyżeczką gorczycy. 2 kg dojrzałych, ale twardych śliwek węgierek umyć, ponakłuwać wykałaczką. Włożyć do słoików, zalać gorącą zalewą. Zamknąć, pasteryzować 25 minut.

Leave a Reply