Home > Uroda > Oczyszczanie skóry peelingami – jak robić to prawidłowo?

Oczyszczanie skóry peelingami – jak robić to prawidłowo?

Za pomocą peelingów można dogłębnie oczyścić skórę i nadać je świeży, zdrowy i młodszy wygląd. Jak korzystać z peelingów? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby wybrać dla siebie najlepszą metodę oczyszczania skóry!

Czym jest peeling?

Pod pojęciem peelingu znajduje się rodzaj zabiegu oraz kosmetyku, jaki służy do jego wykonania, którego celem jest złuszczenie naskórka.

W trakcie peelingu dochodzi wtedy do głębokiego oczyszczenia skóry, ale również może on pomóc w poprawie jej kondycji na inne sposoby. Przykładowo peeling może aktywować komórki skóry – fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu i elastyny, czyli związków odpowiedzialnych za je młodzieńczy wygląd. Za pomocą peelingu można także stopniowo zmniejszać niedoskonałości skórne, na przykład blizny czy przebarwienia.

Rodzaje peelingów

Peeling mechaniczny

To procedura polegająca na mechanicznym złuszczeniu skóry za pomocą różnych typów substancji ścierających lub w inny sposób oddziałujących na skórę, aby mechanicznie usunąć z niej zanieczyszczenia.

Peelingiem mechanicznym jest popularny scrub, czyli peeling z drobinkami ścierającymi. Do tej kategorii zaliczany bywa też peeling kawitacyjny, który działa na zasadzie ultradźwięków.

Peeling chemiczny

Peelingi tego typu polegają na zastosowaniu środków złuszczających – kwasów. W zależności od rodzaju kwasu oraz jego stężenia można uzyskać różne efekty.

Peelingi kwasowe mogą być bardzo delikatne, ale mogą też dogłębnie oczyszczać skórę, powodując jej intensywne łuszczenie. Samodzielne wykonanie peelingu o dużym stężeniu przez niedoświadczoną osobę może być niebezpieczne i powodować poparzenia i blizny.

Peeling enzymatyczny

Do peelingów zaliczane są również kosmetyki wykorzystujące enzymy rozpuszczające tkanki znacznie delikatniej niż kwasy. Są to między innymi enzymy zawarte w ananasie oraz w papai.

Peelingi enzymatyczne są delikatne i nadają się również do wrażliwej cery, cery atopowej oraz innych cer problematycznych

Peelingi w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej

Zabieg polegający na złuszczeniu skóry można wykonać nie tylko w domu, ale także w gabinecie. Kosmetologia oraz medycyna estetyczna oferują aktualnie szeroką gamę zabiegów polegających na peelingach, których zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry.

W gabinetach można skorzystać między innymi z procedur polegających na mikrodermabrazji diamentowej i korundowej, z mocniejszych peelingów chemicznych czy też ze wspomnianego wcześniej peelingu kawitacyjnego lub peelingu tlenowego – oxybrazji.

Leave a Reply