Home > Ciekawostki > Jak zasnąć, gdy obudzą nas koszmary senne?

Jak zasnąć, gdy obudzą nas koszmary senne?

Koszmary senne przytrafiły się praktycznie każdemu człowiekowi. Większości z nas śniły się sytuacje, w których uciekaliśmy przed kimś lub przed czymś, co było wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli koszmary senne występują sporadycznie, to nie ma powodów do niepokoju, jednak w przypadku, gdy są one regularne, powinniśmy zacząć się zastanawiać skąd mogą się brać. Takie sny mogą bowiem niekorzystnie wpływać na naszą kondycję psychiczną i jakość snu. Skąd się biorą koszmary senne i jak sobie z nimi poradzić?

Czym są koszmary senne?

Koszmary senne pojawiają się najczęściej podczas fazy REM, czyli drugiej fazy snu, która jest przez nas zapamiętywana i kojarzona po przebudzeniu. Przyczyn koszmarów sennych należy dopatrywać się w codziennej aktywności człowieka i jego trudnych przeżyciach. Należy jednak dodać, że mechanizmy ich powstawania nie zostały jeszcze do końca poznane.

Koszmary senne miewa każdy człowiek. Jedni mają je częściej inni rzadziej, w zależności od tego, jak wygląda ludzka codzienność. W trakcie snu widzimy różne rzeczy. Niekiedy zdarza się, że są to bardzo przyjemne obrazy, z których nie chcemy się wybudzić, a innym razem są one nieprzyjemne, nawet do tego stopnia, że budzimy się zalani potem i z krzykiem.

Koszmary senne najczęściej odnoszą się do życia i śmierci. Wielu ludziom śnią się wypadki samochodowe, katastrofy lotnicze, albo spadanie z jakiejś wysokości. Najczęściej są to projekcje w naszej głowie, które dotyczą nas samych, tego, co widzieliśmy lub słyszeliśmy w radiu, czy telewizji. Najczęściej śnimy o tym, czego boimy się w rzeczywistości.

Skąd się biorą koszmary senne?

Naukowcom nie udało się do końca jeszcze poznać mechanizmu powstawania koszmarów sennych. Zdecydowanie lepiej są jednak poznane problemy, które mogą przyczyniać się do ich pojawiania się w trakcie naszego snu. Wymienić można przynajmniej kilka, które są najistotniejsze w aspekcie koszmarów sennych:

  • przewlekły stres,
  • zaburzenia stresowe pourazowe,
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
  • bezdech senny,
  • stany lękowe,
  • depresja,
  • znaczące zmiany życiowe.

Warto także dodać, że osoby zażywające niektóre leki również mogą borykać się z koszmarami sennymi. Innym powodem ich występowania może być również spożywanie bardzo obfitych posiłków przed samym snem.

Jak poradzić sobie z koszmarami sennymi?

Koszmary senne nie są schorzeniem, dlatego bezpośrednio ich nie można leczyć. Zdając sobie jednak sprawę z tego, czym są uwarunkowane, można w pewien sposób starać się ich unikać. Należy przede wszystkim obserwować siebie i swoje ciało. Jeśli koszmary senne pojawiają się podczas zasypiania w określonej pozycji, to należy ją zmienić.

Warto także zadbać o odpowiednie warunki do snu. Właściwa temperatura, świeże powietrze, wygodny materac – to wszystko wpływa na nasz sen i jego jakość. Dzięki dobrze przygotowanemu pomieszczeniu i miejscu do spania jesteśmy w stanie lepiej się odprężyć, zrelaksować podczas snu i tym samym podnieść jego efektywność.

Leave a Reply