Home > Dieta > Dieta dla sportowców: jakich witamin i minerałów potrzebują najbardziej?

Dieta dla sportowców: jakich witamin i minerałów potrzebują najbardziej?

Każdy z nas potrzebuje solidnej porcji witamin oraz minerałów. Te osoby, które prowadzą aktywny styl życia, mają jeszcze większe potrzeby, a ich dieta powinna być planowana w szczególnie staranny sposób. Jakie witaminy oraz minerały powinny się w niej znaleźć?

Bezcenne witaminy: dlaczego są tak ważne?

Dieta dla sportowców nie może się obejść bez tak ważnych dla zdrowia substancji, jakimi są witaminy z grupy B, mające ogromny wpływ na proces przemiany materii oraz regeneracji mięśni. Dla osób aktywnych, bardzo ważnym składnikiem diety jest też witamina D, dzięki której można wspierać i układ nerwowy, i kości. W menu osób, które sporo ćwiczą, muszą się też pojawiać te witaminy, które są cenione ze względu na swą skuteczność w walce z wolnymi rodnikami. Skutecznością wykazują się tu przede wszystkim witaminy: A oraz E, po które każdy sportowiec powinien sięgać regularnie.

Minerały i ich moc

Zdrowa dieta to również odpowiednia ilość składników mineralnych, dzięki którym ludzki organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób. W diecie tych osób, które sporo czasu poświęcają na intensywne treningi, minerały odgrywają wyjątkowo ważną rolę. Jednym z najważniejszych składników mineralnych jest wapń, dzięki którym można utrzymać w dobrej formie kości orz stawy. Dieta dla sportowców nie może się też obejść bez odpowiedniej ilości żelaza, dzięki któremu można skutecznie zwiększyć wydajność fizyczną swego organizmu.

Dla dobra mięśni niezbędne staje się zaplanowanie menu w taki sposób, by pojawiały się w nim te produkty, które są bardzo dobrym źródłem cynku. Dlaczego jest to tak ważne? Bo ten składnik mineralny skutecznie wspiera proces regeneracji mięśni, do staje się wyjątkowo ważne dla wszystkich tych osób, które mają za sobą intensywny trening. Bardzo dobry wpływ na stan mięśni każdego z nas ma też magnez, dzięki któremu można uchronić się przed tak uciążliwą przypadłością, jak bolesne skurcze mięśni.

Zdrowa dieta jest ważna dla każdego z nas. Im aktywniej żyjmy, im więcej czasu poświęcamy na uprawianie sportów, tym ważniejszą kwestią staje się zaplanowanie jej w taki sposób, by pojawiały się w niej wszystkie ważne dla ćwiczących osób minerały oraz witaminy.

Leave a Reply