W ostatnich latach diety roślinne cieszą się sporą popularnością. Biorąc pod uwagę ich pozytywny wpływ na organizm, ten fakt wcale nie dziwi. Coraz więcej ludzi z wielu względów decyduje się przejść na dietę wegetariańską.
Dlaczego wegetarianizm?
Wśród wegetarian duży odsetek osób stanowią ludzie, dla których dieta ta jest zgodna z ich moralnością. Wybrali ten sposób żywienia, aby nie przyczyniać się do krzywdy zwierząt. Warto też wspomnieć o tym, że dieta wegetariańska jest bardziej przyjazna dla środowiska, niż tradycyjna dieta zawierająca mięso. Wyprodukowanie jednego kilograma wołowiny wiążę się z dużą emisją CO2 do atmosfery, pochłania również duże zasoby wody i pożywienia. Produkcja pokarmu roślinnego, chodź owszem, rośliny również potrzebują sporo wody, (jednak zużywa się jej mniej niż przy hodowli zwierząt na mięso) jest znacznie bardziej ekonomiczna i ekologiczna.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który każdego dnia skłania coraz więcej osób do rezygnacji z jedzenia mięsa, jest zdrowie. W dzisiejszych czasach wiedza i medycyna stoją na bardzo wysokim poziomie, a zainteresowanie praktykami mającymi na celu zapewnienie nam długiego i szczęśliwego życia, stale rośnie. Dodanie do swojej diety większej ilości pokarmu roślinnego niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian w naszym organizmie. Wegetarianie mają niższy cholesterol, rzadziej chorują na choroby związane z nadciśnieniem, miażdżycę, cukrzyce. Często mają również szybszy metabolizm, dzięki któremu łatwiej im utrzymać prawidłową wagę.
Czy na pewno jest to zdrowa dieta?
Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest odpowiednia dla wszystkich. Jednak wiąże się z dużym ryzykiem niedoboru witaminy B12, która zawarta jest w mięsie i produktach odzwierzęcych. Dlatego wegetarianie powinni pomyśleć o jej suplementacji. Jednym z popularnych mitów na temat wegetarianizmu, jest ten, że dieta ta nie dostarcza wystarczającej ilości białka. Białko zwierzęce, łatwo zastąpić białkiem roślinnym, które jest pełnowartościowe, a nasz organizm jet w stanie prawidłowo je przyswajać.