Coraz częściej możemy usłyszeć lub przeczytać, że kolagen jest jednym z najskuteczniejszych środków do walki ze starzeniem się skóry. Ale czy zastanawialiście się, czym właściwie jest kolagen i w jaki sposób wpływa na kondycję naszej skóry?
Włókna kolagenowe to nic innego, jak białka fibrylarne, które odpowiadają za rozciąganie tkanek. Im więcej tych białek posiadamy, tym nasza skóra staje się bardziej elastyczna. Jak w takim razie sprawić, aby w naszym organizmie poziom kolagenu był w miarę stabilny? Tego dowiecie się poniżej.
Jak pozyskuje się kolagen i dostarcza go do organizmu?
Poziom kolagenu w naszych organizmach jest silnie powiązany z dietą, którą stosujemy. Osoby zmagające się z niedoborem kolagenu powinny wzbogacić menu o takie składniki jak: żelatyna spożywcza czy podroby. Kolagen znajduje się w różnych produktach pochodzenia zwierzęcego, ale są to właśnie zazwyczaj te mało lubiane i popularne – np. chrząstki i skórki. Poza tym, że zawierają one kolagen, to są też źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar w diecie jest niewskazany. Z tego względu, popularną alternatywą, dla osób chcących uzupełnić kolagen w organizmie, są suplementy diety.
Skąd jednak pozyskuje się kolagen? Jego źródłem mogą być zwierzęta i organizmy morskie (np. gąbki). Tak więc wybierając suplementy, znajdziecie te zawierające kolagen pochodzenia rybiego, wieprzowego czy wołowego. Kolagen wołowy charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów. Podczas wyboru suplementu należy zwrócić uwagę, czy kolagen jest zhydrolizowany. Dzięki rozłożeniu kolagenu na mniejsze cząstki, jest on lepiej trawiony i wchłaniany. Kolagen hydrolizowany jest rozbity na łatwiej przyswajalne dla organizmu ludzkiego formy.
Piękna i młodzieńczo wyglądająca skóra to nie jedyna korzyść z przyjmowania kolagenu. Działa on również pozytywnie na układ żołądkowo-jelitowy, regeneruje mięśnie, wspiera ścięgna i więzadła. Poza tym zawarta w nim glicyna sprzyja poprawie jakości snu.
Kolagen – sprzymierzeniec naszej skóry
Kolagen w naszej skórze możemy wzmocnić nie tylko za pomocą suplementów, ale również dzięki zabiegom wykonywanym w gabinetach kosmetycznych lub w domowym zaciszu. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza masaże przeciw starzeniowe, np. pochodzący z Japonii masaż Kobido. Technika ta polega na połączeniu wolnych i szybkich ruchów na skórze twarzy i szyi. W efekcie powoduje to odprężenie mięśni, odprowadzenie nadmiaru limfy oraz pobudzenie tkanek do produkcji kolagenu!
Masaż Kobido to skomplikowana technika, wykonywana przez profesjonalistów, ale w domowym zaciszu również możemy wykonać podobny zabieg. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
- do masażu należy używać wyłącznie olejków roślinnych,
- masaż rozpoczynamy od czoła i kierujemy się w dół twarzy. Kolejno masujemy brwi, granicę między kością policzkową a oczodołem, punkt uciskowy przy skrzydełkach nosa, dolną część kości policzkowych oraz żuchwę.
- masaż wykonujemy od środka twarzy i kierujemy się na zewnątrz,
- delikatnie masujemy skórę twarzy i staramy się jej nie ciągnąć.
Zachowując te proste zasady jesteśmy w stanie wykonać skuteczny masaż przeciw starzeniowy we własnym domu. I co ważne wspomóc proces produkcji kolagenu w naszej skórze.
Suplementacja oraz kosmetyki bogate w kolagen
Dieta i masaże to najbardziej naturalne sposoby dbania o poziom kolagenu w skórze. Niestety z wiekiem tracimy go coraz więcej i proces odbudowy włókien zaczyna spowalniać. Dlatego warto rozważyć zażywanie suplementów diety bogatych w kolagen oraz kosmetyków zawierających ten „aktywator młodości”.
Warto mieć na uwadze, że kupując kosmetyk kolagenowy, tak naprawdę nie dostarczamy tego składnika skórze, ale pobudzamy nasz organizm do jego produkowania. I tak w kosmetykach najczęściej możemy znaleźć kolagen bydlęcy lub rybi. Ten pochodzący od ryb swoją budową przypomina ludzki kolagen, dlatego jego skuteczność i przyswajalność jest zdecydowanie lepsza. Decydując się na zakup kolagenu w postaci suplementu diety, podobnie jak w przypadku kosmetyków, warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Dodatkowo, przy suplementacji ważna jest regularność stosowania oraz czas trwania kuracji. Aby zaobserwować efekty, należy stosować kurację przynajmniej około 3-ech miesięcy.