Home > Ciekawostki > Żaluzje drewniane – użyteczność w naturalnym wydaniu

Żaluzje drewniane – użyteczność w naturalnym wydaniu

Osłona okienna to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, więc powinna być nie tylko praktyczna, ale i dobrze wyglądająca. Coraz więcej osób w tym zakresie decyduje się na wybór żaluzji drewnianych, które są bardzo funkcjonalne. W dodatku pasują do wielu aranżacji wnętrz, tworząc unikalną ozdobę okna. Jak wybrać dobre żaluzje drewniane do własnych okien, by były efektowne i posłużyły nawet wiele lat?

Żaluzje drewniane najlepszej jakości

Kupując do swojego wnętrza żaluzje drewniane, należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich jakość wykonania. Tego typu osłony okienne występują gównie w wersji bambusowej lub drewnianej. Niezależnie od rodzaju, trzeba wybierać żaluzje produkowane tyko z wysokogatunkowych surowców ze sprawdzonego źródła. Same żaluzje też powinny zostać wykonane z dbałością o najmniejszy detal, a wszelkie mechanizmy muszą działać gładko i bezawaryjnie.

Żaluzje drewniane (jak np. te w ofercie sklepu Winrol – winrol.com.pl) powinny być też łatwe w montażu i demontażu, a także możliwe do bezpiecznego i stabilnego przymocowania. Kupując drewniane żaluzje trzeba jednocześnie pamiętać, że niektóre modele nie będą idealne, z racji wykorzystania do ich produkcji tylko naturalnych surowców. Dopuszczalne są w tym zakresie na przykład niewielkie różnice w odcieniach, widoczność słojów czy nieznaczne zakrzywienia listków.

Funkcjonalność żaluzji drewnianych

Żaluzje okienne są używane nawet kilka razy dzienne, dlatego powinny bardzo sprawnie reagować w przypadku chęci ich rozsuwania czy zasuwania. W razie konieczności muszą też dobrze osłaniać wnętrze pomieszczenia przed światłem, nawet przy pełnym słońcu. W tym zakresie najlepiej wybrać modele indywidualnie regulowane, by dopasować jasność w pokoju według własnych preferencji.

Niektóre modele mogą również mieć możliwość prowadzenia bocznego czy wbudowany system samohamujący. Ważne jest w dodatku, by wybierać żaluzje drewniane, których montaż jest całkowicie bezinwazyjny i nie uszkodzi na przykład ramy okiennej. Poza tym żaluzje z drewna powinny być bardzo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, szczególnie jeśli są montowane w kuchni, gdzie łatwo o uporczywe zabrudzenia.

Jak dopasować żaluzje drewniane do aranżacji?

Żaluzje z drewna mają wiele zalet – są praktyczne i bardzo efektowne. Pasują do wielu rodzajów wykończeń – to wyroby uniwersalne i ponadczasowe, które będą współgrały i ze stylistyką nowoczesną, i z industrialną. Szczególnie dobrze jednak będą pasować do wnętrz skandynawskich, gdzie króluje przede wszystkim zamiłowanie do surowców naturalnych i maksymalna użytkowość przedmiotów. W takie aranżacje doskonale się wkomponują listwy w niezmienionym kolorze drewna, które mogą współgrać przykładowo z meblami o tym samym odcieniu czy dużymi donicami podłogowymi z drewna.

Również w stylu prowansalskim żaluzje drewniane będą bardzo dobrze wyglądać. W takich wnętrzach dominują jasne, pastelowe odcienie, a umeblowanie powinno być niemal w całości drewniane, najlepiej w stylu retro. Do pomieszczeń prowansalskich idealnie będą pasować żaluzje z bielonego drewna, o wyglądzie imitującym naturalne starzenie się surowca. Taki model żaluzji nada całemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, tworząc klimat urokliwych, pełnych lawendy domków z ciepłego południa Francji.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a Reply