Home > Uroda > Ważna rola naszej skóry

Ważna rola naszej skóry

Codziennie dbamy o naszą skórę. W ramach higieny osobistej każdego dnia przynajmniej raz myjemy swoje ciało przy pomocy mydła, płynów do kąpieli, pianek, wyciągów z ziół i wielu jeszcze innych preparatów kosmetycznych. Skóra człowieka jest największym narządem w naszym ciele. Stanowi powłokę naszego ciała.

Z jakich warstw składa się powłoka skórna?

Skóra człowieka składa się z trzech warstw:

  • warstwy naskórka
  • warstwy skóry właściwej
  • warstwy tkanki podskórnej
  • warstwa naskórka składa się z dojrzewających komórek nabłonkowych, które noszą nazwę keratynocytów. Tworzą one kilka warstw. Warstwę podstawną, kolczystą, ziarnistą, jasną, rogową. Naskórek zawiera również komórki barwnikowe, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne i komórki układu nerwowego. Naskórek pełni rolę ochronną i rozrodczą. Dzieli się na kilka warstw. Jest warstwa rogowa, która z kolei dzieli się na warstwę zbitą i warstwę rogowaciejącą.
  • warstwa skóry właściwej zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej. Zawiera ona naczynia krwionośne, receptory, nerwy i gruczoły. Skóra właściwa jest to warstwa środkowa pomiędzy naskórkiem, a tkanką podskórną. Warstwa właściwa dzieli się na dwie warstwy. Na warstwę brodawkowatą, która przy pomocy tkanki łącznej połączona jest z naskórkiem. Oraz na warstwę siatkowatą. Warstwa siatkowata znajduje się tuż przy tkance podskórnej. W skórze właściwej i w naskórku występuje melanina nadając skórze barwę. Zróżnicowany kolor ludzkiej skóry pozwala sądzić, że powstałą ona na wskutek różnego natężenia promieniowania ultrafioletowego.

Tkanka podskórna tworzona jest przez tkankę tłuszczową i tkankę łączną. W tkance podskórnej podobnie, jak w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, ciałka zmysłów, oraz gruczoły łojowe i gruczoły potowe.

Jaką role pełni powłoka skórna?

Skóra spełnia ogromną rolę, gdyż chroni ciało przed wirusami, bakteriami, grzybami, czynnikami termicznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Zapewnia dobre warunki dla środowiska wewnętrznego organizmu, spełnia czynność percepcyjną ciepła, dotyku, bólu i stanów emocjonalnych.

Leave a Reply