Sucha skóra twarzy może powodować bardzo duży dyskomfort. Zwłaszcza gdy objawy suchości są mocno nasilone i skóra jest ściągnięta, piecze, a nawet się łuszczy. Jak dbać o suchą skórę twarzy, aby była pełna blasku o każdej porze roku?
Jak wygląda sucha skóra twarzy?
Suchą skórę twarzy możemy rozpoznać po określonych objawach. Najważniejszym z nich jest uczucie ściągnięcia oraz napięcie widoczne na jej powierzchni. Gdzieniegdzie mogą pojawiać się suche skórki.
Sucha skóra twarzy swędzi, szczypie oraz staje się skłonna do podrażnień i zaczerwienień. W najgorszym przypadku może pękać i łuszczyć się.
O czym świadczy sucha skóra twarzy?
Problemy z suchą skórą twarzy mogą być wywołane przez wiele różnych przyczyn. Przesuszona skóra pojawić się może mimo stosowania kremów nawilżających oraz łagodnych kosmetyków.
Powodem pojawienia się suchej skóry mogą być choroby, np. tarczycy oraz schorzenia skórne, jak atopowe zapalenie skóry. Bardzo trudnym do zdiagnozowania powodem pojawienia się suchej skóry jest nerwica skóry. Może być wywołana przez stres, depresję, przemęczenie, a także napięcie emocjonalne, konflikty i rozmaite schorzenia psychiczne. Jej leczenie nie jest łatwe i wymaga zaangażowania zarówno lekarza dermatologa, jak i psychologa bądź psychiatry.
Do najczęstszych przyczyn suchej skóry należą:
- nieprawidłowa pielęgnacja
- negatywny wpływ otoczenia i środowiska (klimatyzacja, ogrzewanie, zanieczyszczone powietrze)
- niedostateczne nawodnienie organizmu
- niewłaściwa dieta
- naruszenie mikrobiomu naskórka i płaszcza lipidowego
W przypadku stosowania kosmetyków sucha skóra jest sygnałem, że zawierają one substancje mogące zwiększać skłonność do podrażnień. Należy unikać w składzie składników takich jak: silne substancje myjące, parabeny, alkohol etylowy, barwniki syntetyczne i parafina.
Sucha skóra twarzy — pielęgnacja
Pielęgnację suchej skóry warto rozpocząć od dopasowania odpowiednich kosmetyków, które będą:
- nawilżały naskórek
- działać łagodnie na płaszcz hydrolipidowy i mikrobiom
- zawierały naturalne składniki
- pozbawione parabenów, SLS, alkoholu i parafiny
Pielęgnacja skóry suchej jest wieloetapowa. Nie wystarczy zastosować jedynie dobrego kremu nawilżającego. Trzeba pamiętać o właściwym, delikatnym oczyszczaniu skóry z makijażu i zanieczyszczeń.
Ważne jest stosowanie toniku, który pomoże przywrócić skórze właściwe pH oraz odbudować równowagę hydrolipidową i florę bakteryjną. Sucha skóra nie wyklucza stosowania peelingu. Nie powinien on być jednak mocno drażniący. Dobrym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które usuną martwe komórki.
W ostatnim etapie należy zastosować serum nawilżające skórę, które dodatkowo wzmocni działanie innych kosmetyków. Krem nawilżający jest ostatnim elementem, który odżywia skórę i pozwala utrzymać jej optymalne nawodnienie.
Oprócz właściwej pielęgnacji nie można zapomnieć o zadbaniu o zbilansowaną dietę i nawodnienie. Sucha skóra potrzebuje określonych składników odżywczych, które można dostarczyć poprzez właściwe odżywianie i dostarczanie odpowiedniej ilości płynów.
W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, na przykład tłustych ryb, owoców morza, pestek słonecznika i dyni, awokado, oliwy z oliwek oraz orzechów.
Korzystne działanie na skórę mają również świeże warzywa: marchewka, szpinak, jarmuż, dynia i buraki.
Oczywiście nie można zapominać o wodzie, której trzeba pić przynajmniej 1,5 litra dziennie, niezależnie od pory roku.