Home > Uroda > Piwo dla zdrowia i urody

Piwo dla zdrowia i urody

Piwo ważono w klasztorach już od wieków, ku uciesze grona piwoszy. Nasze babcie jednak wiedziały już doskonale, że piwo można wykorzystywać nie tylko w celach degustacyjnych, ale również w celach kosmetycznych, a także … ku poprawie zdrowia. Czy piwo zatem można serwować w każdej postaci? Czy domowe kosmetyki z piwa są równie skuteczne, co te z drogerii? Czy zamiast porady lekarskiej możemy zaserwować sobie kufel piwa?

Dlaczego piwo jest tak cenne?

Piwo jest pienistym napojem o różnej zawartości alkoholu, otrzymywanym przez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży oraz wody. Pomijając fakt, że trunek ten zawiera dużo kalorii (w 100 ml napoju znajduje się od 40-60 kcal), ma on wiele składników, które sprzyjają zdrowiu i urodzie. Zawarte w piwie witaminy PP oraz witamina B2 pobudzają pracę jelit, wpływając korzystnie na trawienie.
Natomiast znajdujący się w piwie chmiel oraz potas zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych oraz nerkowych.

Chmiel ma również silne właściwości antybakteryjne, zawiera ksantohumol, antyoksydant cztery razy mocniejszy od witaminy C. Może on również wspomagać walkę z chorobami nowotworowymi – obecnie trwają pracę nad wykorzystaniem cennych kwasów goryczowych obecnych w chmielu, do walki z komórkami rakowymi. Z kolei witaminy z grupy B chronią przed schorzeniami skórnymi, nawilżają ciało oraz łagodzą podrażnienia.

W piwie znajdują się również składniki mineralne (wapń, fosfor i magnez), a także zawarte w słodzie polifenole pobudzające mikrokrążenie i oddziałują odżywczo na skórę. Ponadto, ciśnienie osmotyczne piwa, podobne do tego w naszej krwi, dobroczynnie wpływa na fizjologię organizmu. Piwo pomaga również przywrócić świeży oddech oraz chroni jamę ustną przed stanami zapalnymi.

Wpływ piwa na skórę oraz włosy

Domowe kosmetyki z piwa są bogate w antyutleniacze, działają odświeżająco i ujędrniająco, a szczególnie korzystne są dla cery dojrzałej. Właściwości piwa dostrzegły już przed laty kobiety z dynastii Sumerów, które mimo ciężkiej pracy przy produkcji piwa i ręcznym zacieraniu słodu, zachowały delikatne dłonie.

Tę właściwość piwo zawdzięcza witaminom z grupy B, które wpływają korzystnie na skórę, opóźniając jej starzenie się, zapewniając odpowiednie nawilżenie, elastyczność i zdrowy wygląd.
Piwo wzmacnia również włosy, sprawiając, że są miękkie i gładkie. Myjąc włosy piwem pamiętaj jednak, że do jasnych włosów należy użyć piwa jasnego, zaś do włosów ciemnych – ciemnego.

Przepisy na piwne specyfiki

Oczyszczający peeling

Rozgnieć 3 truskawki, dodaj 1 łyżeczkę piwa i dobrze wymieszaj. Nakładaj peeling na twarz, wykonując jednocześnie delikatny masaż. Pozostaw na skórze przez 10 – 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Maska nawilżająca dla cery normalnej

Rozrób 2 łyżki świeżych drożdży z 1 łyżką piwa, dodaj 1 łyżeczkę miodu. Dobrze wymieszaj, a następnie nałóż na twarz i szyję na 20 minut. Zmyj chłodną wodą.

Maska dla cery suchej

Miąższ z 1 awokado, wymieszaj z 1 łyżką piwa pszennego, 1 łyżką octu jabłkowego oraz 1 łyżką oleju z jojoby. Maseczkę nałóż na skórę na 20-25 minut. Zmyj ciepłą wodą.

Maska dla cery tłustej

Wymieszaj 4 łyżki piwa, 1 łyżeczkę miodu i wodę destylowaną. Maseczka nałóż na twarz na ok. 15 minut. Zmyj letnią wodą.

Oczyszczająca kąpiel

Do wanny z wodą o temperaturze ok. 36-38 st. C wlej 0, 5 l piwa i wsyp 1 łyżkę soli morskiej. Kąpiel powinna trwać 15 minut i być zakończona letnim prysznicem. Zabieg oczyszcza, nawilża i ujędrnia skórę.

Płukanka do ust

Wymieszaj 2 łyżki piwa, sok z połowy cytryny oraz 3 krople olejku z krzewu herbacianego. Przygotowanym płynem płucz jamę ustną przez 2 minuty, po każdym umyciu zębów.

Maseczka piwna do włosów

Piwo wymieszaj z jajkiem, po czym nałóż miksturę na wilgotne włosy, delikatnie wcierając maseczkę we włosy. Preparat pozostaw na włosach przez 15 minut, owijając głowę ręcznikiem albo czepkiem kąpielowym. Następnie dokładnie spłucz włosy.

Leave a Reply