Home > Przypadłości > Pesymizm idealną strategią w trudnych czasach

Pesymizm idealną strategią w trudnych czasach

Współcześnie każdy z nas przyzwyczajony jest do tego, aby nie pokazywać po sobie przeżytych lub aktualnych porażek z życia osobistego lub zawodowego. Czasami jednak każdy z nas ma już dosyć udawania, że wszystko nam idzie świetnie, gdy akurat jest na odwrót. Nie każdy dzień przecież będzie dobry i nie zawsze jesteśmy zadowoleni z nas samych lub rzeczywistości, w której funkcjonujemy. 

Powodem do irytacji może być przecież wszystko. To może być niezadowolenie z partnera lub z pracy, którą wykonujemy albo po prostu nie podoba nam się ostatnio odwiedzone przez nas ruletki online za darmo. Nie jest żadną nowiną, że współcześnie szczególnie z uwagi na pandemię koronawirusa odczuwamy bardzo duże deficyty w niemal każdej sferze naszego życia codziennego. Jak twierdzą naukowcy, to doskonały moment, aby pomóc sobie poprzez pesymistyczne podejście. To może być, jak się okazuje idealna strategia w czasach kryzysu. Możliwe, że to taki swoisty wentyl bezpieczeństwa, aby nie zwariować.

Najgorsze katastrofy zaprzątające myśli

Wbrew pozorom, pozytywne myślenie wcale nie musi być oznaką takiego właśnie podejścia do życia. W bardzo wielu przypadkach, co pokazują badania psychologiczne osoby, które są przesadnie optymistycznie nastawione do egzystencji, tak naprawdę prezentują tylko pewną powłokę wizerunkową. W rzeczywistości poza tą barierą niemalże estetyczną nieustannie cierpią i zmagają się z najczarniejszym myślami.

Podobny mechanizm funkcjonuje również w przypadku pesymistów. Jest to jednak zjawisko odwrotne, a więc w konsekwencji bardziej korzystne dla tych osób. Pesymiści przecież bardzo często analizują na wiele rozmaitych sposobów różne katastrofy, które mogą im się przydarzyć i nieustannie na głos wypowiadają najczarniejsze scenariusze dotyczące Różnych życiowych przestrzeni. Okazuje się, że takie swoiste przygotowanie na wszystko to, co najgorsze pozwala cieszyć się tym, co tu i teraz mamy w życiu dobrego. Możliwe więc, że w tym szaleństwie właśnie jest metoda.

Pesymizm defensywny

Takie defetystyczne, czy też pesymistyczne podejście to sposób myślenia, który jest określany przez psychologię jako pesymizm defensywny. Dokładnie mówiąc, będzie to taka swoista skłonność do niezwykle szczegółowego i nierzadko przesadnego przewidywania rozmaitych przeciwności, które mogą się pojawić w naszym życiu.

Osoby, które wykazują się takim myśleniem, tworzą najróżniejsze czarne scenariusze, ale jednocześnie przygotowują się do skuteczniejszego zrealizowania niemal każdego zadania życiowego. Dobrym analogicznym przykładem może tutaj być projektowanie reaktorów jądrowych. Jeśli chodzi o takie zaawansowane prace, kluczowa jest tu pesymizacja. Oznacza bardzo drobiazgowe analizowanie tego, co może się stać, jeżeli pojawiłaby się awaria, którym uległyby urządzenia mające za zadanie właśnie zabezpieczyć reaktor przed awarią.

Pesymizm rozumiany potocznie

Inny pesymizm, który można określić jako ten gorszy i rozumiany potocznie to będzie właśnie samo zło. Postawa taka będzie się charakteryzować absolutnie negatywnym nastawieniem i będzie przeszkadzać w realizacji wszelkich zamierzeń. To również demotywacja i skazanie na bierność oraz apatię. Zapewne też taki opis będzie raczej pasować do depresji zaawansowanej lub też pesymizmu tzw. dyspozycyjnego. Jest on skrajną odmianą pesymizmu, a ludzie, którzy są nim dotknięci, po prostu przestają ufać w jakiekolwiek powodzenie swoich działań.

W konsekwencji poddają się i wcale nie będą starali się działać. Jak widać, taka zdrowa dawka pesymizmu nikomu by nie zaszkodziłam, a na pewno może pomóc nam racjonalnie spojrzeć na rzeczywistości i obiektywnym okiem ocenić szanse powodzenia naszych zamierzeń lub uratować nas przed irracjonalnym optymizmem.

Leave a Reply