Home > Ciekawostki > Koncentrator tlenu w domu – jak korzystać z niego bezpiecznie?

Koncentrator tlenu w domu – jak korzystać z niego bezpiecznie?

Koncentrator tlenu to urządzenie, jakie wspomaga leczenie chorób serca lub płuc, co jest związane z niewydolnością oddechową. Jak korzystać bezpiecznie z tego sprzętu? Czym cechuje się koncentrator tlenu? 

Koncentrator tlenu

Jest to urządzenie medyczne, które ma za zadanie podawać pacjentowi powietrze z dużą zawartością tlenu. Sprzęt działa na tej zasadzie, że pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje azot. Dzięki temu do organizmu człowieka trafia tlen w  stężeniu, jakie przekracza 90%. Dodatkowo na uznanie zasługuje filtracja i oczyszczanie podawanego gazu za pomocą specjalnego pojemnika. Okazuje się, że koncentrator działać może przez całą dobę w ciągłym trybie. To bezpieczna alternatywa dla butli tlenowej – urządzenie nie wymaga wymiany i nie stwarza ryzyka  wybuchu. Łatwa obsługa sprawia, że sprawdzi się w użytku domowym, nawet w przypadku starszych osób. 

Jak korzystać bezpiecznie z koncentratora tlenu w domu?

Na samym początku konieczne jest podłączenie urządzenia do źródła zasilania. Następny krok to wlanie wody do zbiornika nawilżacza, uruchomienie koncentratora i ustawienie danego przepływu (parametr ten ustala lekarz). Terapia rozpoczyna się po założeniu wąsów tlenowych lub maski. Regularność terapii zależy od danej choroby i jest ustalana ze specjalistą. Niektórzy pacjenci wymagają suplementacji nawet przez całą dobę. Jeśli chodzi o ustalenie przepływu, jest to zależne od decyzji lekarza. Pamiętajmy o tym, że dopóki nie zostanie ustalony przepływ, bezpiecznie jest zastosowanie 1,5 l/min. 

Do koncentratora zaleca się stosowanie destylowanej wody, jaką znajdziemy w marketach. Warto podkreślić, że zwykła woda z czasem prowadzi do zatkania końcówki nawilżacza przez gromadzący się osad. Bardzo ważne jest regularna wymiana wody. Podczas długotrwałej tlenoterapii bardzo dobrą opcją jest stosowanie urządzenia z nawilżaczem, co wpłynie na komfort leczenia. 

Jaki koncentrator wybrać?

Do wyboru mamy dwie opcje:

  • Przenośny koncentrator tlenu – to urządzenie, które pozwala na korzystanie nawet poza domem. W takiej sytuacji terapia jest mniej produktywna, dlatego przenośne modele dobierają osoby, które posiadają niewielkie problemy z oddychaniem lub potrzebują sprzętu okazjonalnie.
  • Stacjonarny koncentrator tlenu – cechuje się wysoką wydajnością i cieszy się uznaniem na rynku. Stosowany jest w przychodniach, szpitalach i domach. Posiada spore rozmiary, jednak zapewnia efektywną pracę. 

Wybór koncentratora ustalmy ze specjalistą prowadzącym prowadzącym profesjonalny sklep medyczny – tlenwdomu.pl. Oferowany przez firmę sprzęt posiada certyfikaty, jakie wpływają na zachowanie bezpieczeństwa.

Leave a Reply