Nosząc okulary przeciwsłoneczne czasami miewamy wrażenie gorszej jakości obrazu, albo utrudnienie widzenia, gdy okulary są zabrudzone. W takim przypadku sięgamy po chusteczkę lub płyn do czyszczenia okularów. Co jednak zrobić, gdy problemy z widzeniem są podobne, ale nie dotyczą zabrudzonych szkieł w okularach, tylko są spowodowane przez nasze własne oczy? Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być pierwsza oznaka katarakty.
Poprawę widzenia uzyskamy wyłącznie dzięki operacji. Nie ma się co łudzić, że naturalne metody pomogą pozbyć się zaćmy. Owszem, mogą nieco spowolnić proces rozwoju choroby, szczególnie, gdy zostaną zastosowane na początku leczenia, jednak nie dają 100% skuteczności, a żeby zobaczyć efekty, należy uzbroić się w cierpliwość.
Zabiegu usunięcia zaćmy nie należy się obawiać. Jest to rutynowy zabieg, który wykonywany jest w średnim czasie ok. 30 minut. Dokładnie tego samego dnia zostajemy wypisani do domu, po zaledwie kilku godzinach. Najważniejszym procesem po zabiegu usunięcia katarakty jest rekonwalescencja. Z pewnością każdy lekarz wykonujący zabieg przekaże szczegółowe wytyczne, jak należy zachować się po operacji.
Wzory tuż po zabiegu jest bardziej wrażliwy na światło. W tym czasie może się pojawić uczucie obecności przedmiotu obcego w oku, a także dyskomfort.
Aby oko goiło się w prawidłowy sposób nie należy pocierać operowanego oka, a także podczas snu zakładać specjalną osłonkę. Ma ona zabezpieczać oko przed przypadkowymi urazami, jakie mogą pojawić się w czasie snu.
Po zabiegu usunięcia zaćmy musimy pamiętać o:
- Kontrolnych wizytach u lekarza, w celu sprawdzenia postępów gojenia się oka – szczególnie ważna jest pierwszą wizyta, która odbywa się dzień po zabiegu
- Unikaniu wysiłku fizycznego oraz wszelkiego rodzaju dźwigania ciężkich przedmiotów i schylania się. Nie zaleca się również wykonywania gwałtownych ruchów.
- W nocy należy spać w osłonce na oko, która będzie chroniła oko przed uszkodzeniem lub dostaniem się pod opatrunek pyłku i kurzu
- Unikania ekspozycji oka na silne słońce i wiatr. Nie należy również przebywać w pomieszczeniach o silnym zapyleniu
- W okresie rekonwalescencji nie należy korzystać z sauny ani z gorących kąpieli
- Nie pocierać operowanego oka
- Nie zaciskać powiek
- Dbać o higienę oka, szczególnie, gdy pojawią się wydzielina
- Nie przemęczać wzroku
W celu szybszego gojenia się miejsca po zabiegu, lekarz przepisze krople, których zadaniem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka. Oczy należy zakrapiać w pozycji leżącej. Krople aplikujemy na dolną powiekę lekko ją odginając, a następnie zamykamy oko i trzymamy chwilę, aby lek rozprowadził się po powierzchni oka. Czasami niezbędne jest zastosowanie maści z antybiotykiem, dlatego pomimo zabiegu usunięcia katarakty, ważne są wizyty kontrolne.
Stosując się do zaleceń lekarza mamy duże szanse na wyleczenie wzroku bez zbędnych komplikacji. Zabieg usunięcia katarakty jest zabiegiem jednodniowym, więc tak naprawdę od razu możemy wrócić do codziennych czynności, oczywiście w ramach zaleceń medycznych. Możemy czytać książki, oglądać telewizję, chodzić na spacery, jednak musimy pamiętać, żeby nie przeciążać wzroku i pozwolić mu na regenerację. Nie należy zapominać o higienie. Oczy należy przebywać czystym wacikiem, usuwając zbędną wydzielinę. Na oko należy zakładać czyste opatrunki, aby nie dostały się pod powiekę żadne zanieczyszczenia. W ten sposób gwarantujemy sobie szybką rekonwalescencję i równie szybki powrót do codzienności z ostrym postrzeganiem wszelkich obrazów.
Więcej szczegółów dotyczących choroby, jej metod leczenia i profilaktyki znajdziesz na stronie leczsiezagranica.pl/.