Nie ma chyba obecnie na świecie osoby, która nie słyszała choć raz nazwy „tajski masaż”. Zabieg ten przeżywa prawdziwy rozkwit w kulturze zachodniej od czasów, kiedy zaczęto poszukiwać i doceniać alternatywne metody leczenia dokuczających nam dolegliwości. Na czym jednak polega masaż tajski? Jak należy się do niego przygotować i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykonania? O tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu.
Czym jest tajski masaż?
Mówiąc o „masażu tajskim”, trzeba mieć świadomość, że jest to bardzo ogólna nazwa, która może opisywać szereg zabiegów, które w pewny stopniu różnią się między sobą. Zależy to od regionu Tajlandii, z którego dany rodzaj się wywodzi. Tych wariantów wyróżnia się aż około 80! Największą sławą cieszy się obecnie Królewska Akademia Masażu w Chiang Mai.
Skoro wiesz już o nieprecyzyjności związanej z nazewnictwem, czas dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest tajski masaż. To bardzo złożony system łączący w sobie wielowiekowe tradycje nie tylko samej Tajlandii, ale również krajów z nią sąsiadujących. Masaż, zgodnie z tymi tradycjami, bazuje na wiedzy o kanałach energetycznych i założeniu, że organizm człowieka wypełniony jest cząsteczkami powietrza („lom”), które następnie wędrują przez nasze ciało kanałami („sen”). Celem masażu tajskiego jest stymulacja kanałów, tak, aby je udrożnić i umożliwić swobodny przepływ „lom”.
Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda takie zapewnianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w organizmie. Masażysta kładzie silny nacisk na kolejne części ciała, a także je rozciąga. Z tego względu mówi się, że tajski masaż czerpie z akupresury i jogi. Wykonuje się go bez użycia natłuszczających olejków, ale za to nie tylko za pomocą dłoni. Masażysta wykonuje zabieg także przedramionami, łokciami czy stopami.
Jak przygotować się do masażu tajskiego?
Jeżeli planujesz umówić się na masaż tajski, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Przede wszystkim, osoba masowana jest podczas zabiegu ubrana w przewiewny strój i układana na materacu o umiarkowanej twardości. W związku z tym, że tajski masaż jest intensywny, zaleca się, aby przed wizytą w studio nie spożywać obfitych i tłustych posiłków. Postaraj się też poświęcić kilka minut na lekki stretching przed spotkaniem.
Czy ten zabieg jest dla mnie?
Zastanawiasz się, czy masaż tajski jest dla Ciebie? Bardzo słusznie, ponieważ istnieje kilka ważnych przeciwwskazań. Choć zabieg jest bardzo pomocny w walce z wieloma dolegliwościami, istnieje kilka grup osób, które nie powinny się mu poddawać. Są to między innymi osoby borykające się z krwotokami, ostrymi stanami zapalnymi, schorzeniami skóry, czy Ci, którzy niedawno mieli złamaną kość. U kobiet w ciąży możliwe jest wykonanie tylko pewnych wariantów masażu tajskiego.
Pamiętaj, aby każdą wątpliwość przedyskutować z lekarzem rodzinnym lub specjalistą. Odpowiednio wyszkolony masażysta również powinien służyć radą, jeżeli nie jesteś pewny, czy masaż tajski będzie dobrym i bezpiecznym wyborem w Twoim przypadku.