Home > Dieta > Dlaczego warto jeść siemię lniane?

Dlaczego warto jeść siemię lniane?

Siemię lniane jest stosunkowo rzadko wybieranym przez nas produktem.

Niemal każdy kto interesuje się zdrowym odżywianiem lub naturalnymi kosmetykami słyszał o tych drobnych nasionkach, ale mimo to trudno nam się do nich przekonać.

Jednak biorąc pod uwagę moc korzyści zdrowotnych, jakie niesie ich regularne spożywanie, zdecydowanie warto dłużej się nad nimi pochylić.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to niewielkie brązowe nasionka naszej rodzimej rośliny – lnu zwyczajnego.

Niegdyś stanowiło nieodłączny element diety mieszkańców naszego klimatu. Z biegiem lat zostało zastąpione przez inne produkty.

Obecnie mało kto dodaje siemię do chlebów lub innych wypieków. Zważywszy na jego właściwości prozdrowotne, warto wrócić do tej praktyki,

Wartości odżywcze siemienia lnianego

Len zwyczajny zaliczany jest do roślin oleistych.

Nic zatem dziwnego, że dużą część składu chemicznego siemienia lnianego zajmują tłuszcze. Są to jednak w zdecydowanej większości tłuszcze nienasycone.

NNKT stanowią aż 70% wszystkich kwasów tłuszczowych. Ważny jest również fakt, że siemię lniane obfituje w kwasy omega-3, czyli podgrupę NNKT, której w codziennej diecie spożywamy zdecydowanie mniej niż omega-6.

Według doktorfit.edu.pl siemię lniane wyróżnia również bardzo duża ilość błonnika pokarmowego. Na 100 g nasion, znajduje się go aż 27 g. Dla porównania, 100 g płatków owsianych to 10 g tego składnika odżywczego.

Siemię lniane, ze względu na wysoką zawartość tłuszczy, cechuje się również znaczną kalorycznością – około 500 kcal na 100 g produktu.

Zważywszy jednak na to, że zaleca się spożywanie 1-2 łyżek dziennie tych nasion, w codziennym jadłospisie nie stanowią one aż tak dużego obciążenia.

Siemię lniane – wpływ na zdrowie

Siemię lniane wpływa doskonale na stan układu pokarmowego.

Siemię lniane:

  • Usprawnia perystaltykę żołądka i jelit. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, daje uczucie sytości.
  • Zapobiega zaparciom i wzdęciom, ale również biegunkom. Wspiera prawidłowy rozwój mikroflory bakteryjnej.
  • Ze względu na bardzo korzystny skład lipidowy, regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga w utrzymaniu dobrego stanu układu krążenia.
  • Zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych i w konsekwencji rozwojowi miażdżycy.

Siemię lniane stanowi również doskonałe źródło witamin. Mowa tu zarówno o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach oraz tych rozpuszczalnych w wodzie.

Takie bogactwo sprawia, że te drobne nasionka świetnie wpływają również na wygląd zewnętrzny, stan włosów, skóry oraz paznokci.

Leave a Reply