W naszym kraju śmiertelność z powodu raka piersi wciąż rośnie. Według szacunków, nawet 20 tys. polek rocznie dowiaduje się o tej chorobie. Wiele z nich trafia do lekarza za późno, a znalezienie problemu jest niezwykle proste, gdyż wystarczy zastosowanie ultrasonografu. USG piersi jest niezwykle ważne, jednak jak dokładnie wygląda i kiedy należy je przeprowadzać?
Badanie USG piersi – na czym polega?
USG piersi działa na zasadzie odbijania fal ultradźwiękowych przez tkanki ciała. Na początku stosuje się specjalny żel, który pomaga w pracy głowicy ultrasonografu. Następnie maszyna zaczyna wysyłać wspomniane fale ultradźwiękowe, które przenikają w głąb ciała i odbijają się od tkanek. W dalszej kolejności komputer przetwarza je na obraz, dzięki któremu można zauważyć wszelkie nieprawidłowości strukturalne w obrębie piersi.
Badanie USG piersi jest przede wszystkim całkowicie nieinwazyjne. Fale, które używane są do jego przeprowadzenia, są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jego zaletą jest też to, że specjalista już w trakcie badania może wykryć nieścisłości, jeśli takie istnieją. Szybkość diagnozy jest niezwykłą korzyścią, którą otrzymać można tylko, gdy oddamy się w ręce doświadczonych i ambitnych lekarzy. Takich można znaleźć w Warszawie, a dokładnie w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica.
Jakie są wskazania do badania USG piersi?
Wiele kobiet nie wie, że regularne badania piersi są jedyną możliwością wczesnego wykrycia raka piersi, który jest groźny zarówno dla zdrowia, jak i życia. Samobadania manualne są wskazane, jednak mogą one nie być wystarczające, aby wykryć problem we wczesnym stadium rozwoju. Nawet mammografia nie jest w stanie wykryć każdej zmiany nowotworowej, przez co kobietom powyżej 35. roku życia zaleca się okresowe USG piersi.
Regularne badania są ważne, jednak najwięcej kobiet trafia do lekarza, dopiero gdy wykryją one guzki poprzez samobadanie. Nie zawsze guzek musi oznaczać raka, jednak sprawdzenie jego pochodzenia i struktury jest kluczowe. Badanie USG pozwoli na sprawdzenie twardości zmiany i określenie, czy jest to zwapnienie, zwłóknienie, czy guz nowotworowy.
Kiedy na pewno powinno się przeprowadzić badanie USG piersi? Przede wszystkim w przypadku:
- urazów mechanicznych piersi,
- genetycznym obciążeniu zachorowaniem na raka piersi,
- bólów i opuchlizny piersi,
- stosowaniu terapii hormonalnej,
- powiększeniu pachowych węzłów chłonnych,
- zmieniających się kształtów piersi i brodawki sutkowej.
Regularność to podstawa, a zauważenie któregokolwiek z tych objawów to już obowiązek zgłoszenia się na badanie.
Badanie USG piersi w Warszawie – czy są przeciwskazania?
Badanie to jest w pełni nieinwazyjne i bezpieczne, a jednocześnie niezwykle pomocne w stwierdzaniu jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie piersi. Może być stosowane u kobiet karmiących piersią, jak i podczas ciąży – nie ma tutaj ograniczeń.
Warto wiedzieć, że badanie jest na tyle pomocne, na ile badający jest je w stanie odczytać. Warto oddać się w ręce specjalistów, których spotkać można w Rex Medica. Dzięki temu mamy pewność, że każda zmiana zostanie zauważona, dzięki czemu będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie.