Badanie krwi u psa należy do najczęściej przeprowadzanych, podstawowych badań weterynaryjnych. Jego wykonanie dostarcza licznych informacji o ogólnym stanie zdrowia zwierzęcia, a także pracy poszczególnych narządów. Badanie krwi psa należy przeprowadzić przynajmniej raz na dwa lata, a u osobników powyżej 6 roku życia – raz w roku. Procedura ta przebiega zwykle sprawnie i bezstresowo, jednak warto przygotować do niej zwierzaka.
Głodówka przed badaniem krwi
Badanie krwi psa powinno być wykonywane na czczo. Zwierzęciu nie należy dawać niczego do jedzenia na 12 godzin przed zabiegiem. Dotyczy to zarówno pokarmów, jak i napojów. Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia postu, zaleca się przynajmniej 8-godzinną wstrzemięźliwość. Jedynie materiały pobrany na czczo nadaje się do dalszej oceny. W niektórych przypadkach, po badaniu właściciel uzyskuje informację o lipemicznej krwi. Oznacza to, że została ona odrzucona przed dalsza diagnostyką. Najczęściej wynika to właśnie ze zbyt krótkiej głodówki, bądź też podjadania przez zwierzę bez wiedzy właściciela. Jeżeli pobrany materiał jest niewłaściwy, zaleca się ponownie przeprowadzić post oraz powtórzyć badanie krwi.
Przygotowania do kłucia
Badanie krwi psa wykonuje się w gabinecie weterynaryjnym, posiadającym aseptyczne warunki. Daje to gwarancję, że zwierzę jest dobrze chronione przed ewentualnym zakażeniem. Psa należy odpowiednio przygotować do wizyty w gabinecie, aby cały zabieg przebiegł komfortowo i sprawnie. Właściciel powinien przede wszystkim zachować pozytywne nastawienie i spokój, który udzieli się również czworonogowi. Jeżeli pies jest dość nerwowy lub agresywny, warto uprzedzić o tym weterynarza. Pobranie krwi bywa w takiej sytuacji trudne do przeprowadzenia, dlatego lekarz może zadecydować o podaniu zwierzęciu lekkiej narkozy. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla psa.
Pobieranie krwi u psa
W większości przypadków krew pobierana jest z przedniej lub tylnej kończyny psa. Celem zachowania sterylności, przed zabiegiem okolice miejsca nakłucia golone są z sierści. Można też odstąpić od tej procedury oraz ograniczyć się jedynie do zdezynfekowania skóry, jeżeli np. pies będzie w najbliższym czasie brał udział w wystawie. Podczas badania lekarz stosuje profesjonalny sprzęt weterynaryjny. Pies trafia na specjalny stół, po czym jest unieruchamiany. Weterynarz dezynfekuje wybrany obszar i nakłuwa żyłę igłą, a następnie zwierzę przetrzymywane jest do momentu ustania krwawienia z miejsca wkłucia. Badanie krwi przeprowadza się nie tylko przed różnymi zabiegami, ale też profilaktycznie oraz kontrolnie. Regularne wykonywanie tego zabiegu pozwala na wczesne wykrycie różnych chorób, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów.